Pravidla/rules

Možná Vám tato sekce může připadat zbytečná, ale na základě osobních zkušeností je pro mě důležitá. Pravidla před/při/pro focení jsou u mě následovná:

  • Dohodneme se na termínu, stylu focení, honoráři a času – v případě nemožnosti přijít na focení, je potřeba dát vědět v dostatečném termínu dopředu. Berte prosím v potaz, že si musím udělat volno, zajistit vše, aby focení mohlo proběhnout a pokud focení nevyjde ze strany fotografa, nebo se uprostřed focení rozhodne, že budeme fotit 2 hodiny namísto 4, je pro mě většinou tento čas ztrátový. Pokud cestuji za focením do jiného města, nebo do zahraničí, obvykle mám zarezervovaný spoj nebo platím cestu, také často přespávám v hotelech a tento čas mám vyhrazený na focení s Vámi. Pokud mi dáte vědět v dostatečném termínu dopředu, jsem schopná focení nahradit jiným focením. Pokud však ne, není to pro mě ideální situace a tak jsem nucena své náklady nechat vámi alespoň částečně proplatit.
  • Pokud focení náhle zruším já a vy jste měli zarezervovanou stylistku/studio atd, platím také ztráty, které vám byly způsobeny.
  • Na focení se snažím chodit v dobré náladě, se zápalem pro dobrou výslednou fotografii a prosím vás o totéž. Osobní či světové problémy, nervozita či agrese není příjemnou atmosférou k tvoření.
  • Při focení probíhá komunikace verbálně. Dotýkat se modelky v případě úpravy scény – jen v případě předchozího dotázání se.
  • Je fajn si dát alespoň krátkou přestávku na pití, svačinu, záchod. Komforní zóna je lepším pracovním prostorem pro všechny 🙂
  • Po focení obvykle podepisujeme model realase – dokument, v kterém je popsáno proběhlé focení, kde se oba podepíšeme. Prosím noste si svůj potřebný dokument. Pokud nemáte, mám sebou obvykle i já svůj se základními informacemi.
  • Při focení TFP (time for photos/print) je fotograf povinen doložit dohodnuté množství fotografií do předem dohodnuté doby. V případě placeného focení fotografie potěší, ale nejsou však podmínkou.
  • Reference potěší, pokud chcete vědět kritiku fotografie z mé strany – i to je možné, ale není to běžnou praxí.                                                             .                         by Mio Fallen (personalni worshop)